Przebudowa instalacji zbiornikowej na gaz ziemny

Sprawa dotyczy głównie budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Często spotykam się z pytaniem, czy można w łatwy sposób przebudować istniejącą instalację zbiornikową gazu na instalację gazu ziemnego. Można, ale…

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami instalacji polega właściwie jedynie na sposobie prowadzenia rur w obrębie pomieszczeń. Ponieważ gaz płynny jest od powietrza cięższy, rury gazowe prowadzi się nad posadzką. Odwrotnie jest z gazem ziemnym. Ponieważ jest od powietrza lżejszy, rurociągi prowadzi się pod stropem.  Z tym problemem można sobie poradzić minimalizując długości podejść instalacji w pomieszczeniach. Osiąga się to odpowiednio lokalizując szafki na budynku, z których w przypadku przebudowy demontuje się reduktory.

I tu mała uwaga. Niektórzy Klienci nie chcą uwzględniania w dokumentacji podejścia pod kuchenkę gazową. Tłumaczą, że będą mieli kuchnię indukcyjną. Moim zdaniem jednak zawsze warto wykonać dokumentację uwzględniającą całość – kocioł gazowy oraz kuchenkę. Koszt wykonania projektu jest taki sam w obu wypadkach. Co więcej, zalecam wybudowanie takiego podejścia pod kuchenkę, natomiast samej kuchenki montować nie musimy. Ale zawsze możemy – mamy alternatywę. I jeśli mamy pecha i nasz wymarzony dom pozbawiany będzie prądu przy każdym większym podmuchu wiatru, szybko możemy się przestawić na gaz.

Innym problemem jest wykonanie przełączenia w zewnętrznej części instalacji. Kiedy zbiornik gazowy stoi już kilka lat a nagle przychodzi ktoś z gazowni i pyta, czy chcemy przyłącze, mamy dylemat. Działka zagospodarowana, trawniki, skalniaki, nasadzenia i podjazdy. I ktoś nas pyta, czy chcemy to wszystko rozkopać? Tutaj możemy poradzić sobie inaczej. Prędzej czy później każde osiedle będzie zgazyfikowane. Jeżeli przewidujemy taką możliwość, musimy już na początku ustalić sobie lokalizację ewentualnego punktu gazowego. Wtedy montujemy zbiornik, prowadzimy instalację wewnętrzną najpierw do miejsca przewidywanej lokalizacji punktu gazowego a dopiero później do budynku. Będzie trochę więcej kopania i trochę drożej, ale kiedy montowany będzie punkt gazowy, będzie można od razu wykonać przełączenie. Łatwo, szybko, tanio i bez zniszczeń.

Jeżeli macie inne pytania, zachęcam do kontaktu mailowego.